بهار موحد بشیری متولد ۷ فروردین ۱۳۵۸ در تهران است. یادگیری موسیقی را در سنین کودکی با آموختن ساز پیانو آغاز کرد و در نوجوانی به نواختن ساز تنبور علاقمند شد. او در زمینه نوازندگی این ساز توانست از محضر استاد سید امرالله شاه ابراهیمی در جلساتی هر چند اندک بهره مند شود و در این منظر علاقه بسیاری به آوازها و مقامهای کردی و سپس آواز ایرانی پیدا کرد. در سنین جوانی او به نواختن تار روی آورد و مدتی نزد آقای کیوان ساکت و سپس آقای محمدرضا ابراهیمی به فراگیری این ساز پرداخت و همزمان در زمینه فراگیری آواز توانست افتخار شاگردی خانم پریسا را پیدا کند و بدین ترتیب یادگیری آواز را در سال ۱۳۷۷ آغاز کرد.

او در این زمان به تحصیل در رشته دندانپزشکی مشغول بود و به دلیل فشردگی دوره تحصیلی تنها فرصت یافت آواز را با جدیت و پیگیرانه در طول سالهای گذشته ادامه دهد. پس از اتمام یادگیری ردیفِ ”محمود کریمی“ نزد خانم پریسا، او دوره ای به فراگیری سلفژ نزد آقای کامران امید پرداخت و پس از آن در جلساتی از راهنمایی های آقای شهرام ناظری بهره مند شد. در سال ۱۳۸۲ همزمان با فارغ التحصیلی و گذراندن دوره طرح پزشکی، او به فراگیری شیوه ”طاهرزاده“ نزد آقای حمیدرضا نوربخش پرداخت و پس از اتمام این دوره، تلفیق شعر و آواز را نزد ایشان آموخت. او همچنین در اواخر سال ۱۳۸۵ در کارگاه آواز استاد محمد رضا شجریان شرکت کرد و پس از برگزاری چند آزمون به افتخار شاگردی استاد شجریان دست یافت و به یادگیری شیوه آوازی ایشان روی آورد.

وی از سال ۱۳۸۶ به آموزش درس "جواب آواز" در هنرستان موسیقی دختران مشغول شد و نیز به آموزش ردیف آوازی در برخی آموزشگاه های آزاد موسیقی پرداخت.

بهار موحد در طی این سالها در کنار تحصیل در مکتب استادان گرانقدر آواز، همواره به یادگیری سبک و شیوه آوازخوانی قدمای آواز ایران نیز علاقمند بوده و به تمرین و تقلید شیوه های برخی از آنها می پردازد. از سال ۱۳۸۵ تاکنون، او به دنبال راهی برای تجربه کسب کردن و به عمل رساندن آموزه هایش بوده و توانسته تجربیات اندکی در این زمینه داشته باشد. تجربیاتی که هر یک دربرگیرنده آموزش های جدید و از سویی متفاوت برای او بوده و به او در شناخت بهتر این وادی و بهتر گام برداشتن در این مسیر کمک کرده است.

در شرایطی که متاسفانه در فضای کنونی جامعه ایران، امکان ارتباط و ارائه آثار هنری برای زنان هنرمند عرصه موسیقی و به ویژه هنرمندان زن عرصه آواز ایران، از طریق اجرای کنسرت های مستقل موسیقی، تولید و ارائه آثار هنری مستقل به هیچ وجه وجود ندارد، این وب سایت فرصتی است اندک، برای ارائه تدریجی برخی از آثار هنری بهار موحد در جهت بهره مندی از دیدگاه های مخاطبین موسیقی ایرانی در مسیر رشد و تعالی این هنرمند.

بهار موحد هم اکنون در دانشگاه UCSF مشغول ادامه تحصیل خود در رشتۀ دندانپزشکی است.

Copyright © 2003-2016 Bahar Movahed Official Website. All rights reserved.